top of page

Позитивна співпраця керівника СБ та поліграфолога

Оновлено: 13 лют. 2023 р.


Як один з прикладів, розповім про компанію, яка займається роздрібною торгівлею гаджетів та комп’ютерної техніки. Дана компанія налічує близько 80 магазинів у різних регіонах України, із загальним штатом понад 400 працівників. Дані магазини оснащені камерами спостереження та іншими системами захисту, однак основними проблемами з якими стикнувся, на той час новий керівник служби безпеки – це були системні нестачі що у більшості магазинів сягали від 35 000 до 70 000 грн за квартал. Постало питання усунення даної проблеми. Керівник служби безпеки давно чув і знав, що поліграф допомагає у таких випадках, однак первинні спроби застосувати його в компанії не привели до бажаних наслідків, причиною в цьому були епізодні та не зовсім якісні перевірки, що давали низьку ефективність, тому прийшлось відмовитись від подальшого використання поліграфа, як не ефективного засобу. Однак, проблема потребувала вирішення і керівник служби безпеки вирішив спробувати ще раз та звернувся до мене за допомогою.

В цілому проведено 92 перевірки, основу з яких складають керівники магазинів, регіональні менеджери, керівники сервісних центрів, і лише десяту частину складають продавці. Ключові ризики винесені на тестування: участь в аферах, крадіжках та махінаціях у змові з персоналом або самостійно; отримання відкатів та хабарів; використання компанії у власних цілях (наприклад, для продажу особистих товарів) та надання послуг клієнтам магазинів поза межами за готівку; продаж товарів мимо каси; користування коштами магазинів у власних цілях; участь у зборі та передачі інформації, яка становить комерційну таємницю; кримінальне минуле та співпраця з різними структурами, конкурентами, кримінальними особами; наявність прихованих боргів та грошових зобов’язань; а також наявність нарко-, алкогольної чи ігрової залежності.

На первинному етапі, це призвело до масового спротиву колективу, зокрема в одному з магазинів весь колектив написав заяви на звільнення, не бажаючи пояснювати причину. Як з’ясувалось основною причиною, за результатами інвентаризації, стала нестача, що становила 65 000 грн. Після пропозиції розділити погашення даної нестачі між усіма працівниками, один з працівників виявив бажання пройти тестування, під час якого було виявлено, що у даному магазині працівники обманювали покупців шляхом продажу товару за повну ціну, пробиваючи товар у касі зі знижкою та забираючи різницю собі; користувались коштами з каси на власні потреби та не повертали їх, вважаючи що перекриють нестачу іншим шляхом; а також проводили інші махінації з метою отримання власного заробітку. Крім того, була налагоджена система надання послуг (налаштування гаджетів, встановлення програмного забезпечення, заміна деталей) мимо каси; використовували бонуси клієнтів для покупки товару в особисте користування; виявлено системні крадіжки товарно-матеріальних цінностей по дрібницях, а саме аксесуарів. Такі дії покривались керівником даного магазину, оскільки у неї були особисті відносини з одним із менеджерів. За результатами даної перевірки було прийнято рішення задовольнити бажання персоналу, та замінити його у повному складі.

Цікавим був випадок, де в одному з магазинів, працівник зумів зламати 1С систему і вносив корективи в чеки, зокрема, якщо вартість гаджету становила 6999 грн, то після виправлень його ціна була 699 грн. Таким способом протягом шести місяців було продано два ноутбуки, чотири смартфони і акустичну систему. Сліди в програмі грамотно стирались, тому відслідкувати звичним способом було не можливо. Під час проведення тестування, даний працівник зізнався у скоєному і повернув нанесену шкоду в розмірі 68 000 грн, а з інших працівників було знято підозру у співучасті.

На іншому магазині пропало шість смартфонів вартістю від 4000 до 6000 грн. Крадіжку запримітили через півроку, оскільки телефони виносились без упаковок. Під час поліграфної перевірки персоналу даного магазину, один із працівників зізнався у скоєних крадіжках. Дані телефони він збував з рук. Суму шкоди повернув.

Приклади такого роду тестувань можна наводити годинами, однак, загалом за результатами використання поліграфа можна було прослідкувати такі основні порушення:

- системні користування касою в своїх особистих цілях;

- привласнення коштів шляхом продажу товару мимо каси;

- надання послуг мимо каси;

- продаж підставного товару,

- системні крадіжки аксесуарів ціна яких не перевищувала 200 грн,

- махінації з дисконтними та бонусними картками,

- внесення недостовірних даних в підзвітні документи, що передбачали привласнення коштів;

- співпраця з конкурентами щодо надання послуг;

- вживання алкоголю та наркотиків на робочому місці;

- системні порушення виконання функціональних обов’язків та ін.

Як наслідок, усі неблагонадійні працівники замінювались поступово, щоб не нашкодити веденню бізнесу. Суми нестач різко знизились і за результатами проведення інвентаризацій не перевищують 200-500 грн.

Усі виявлені збитки повернуті, робота стабілізувалась. Ведеться постійний контроль керівником СБ за діяльністю магазинів, страх можливості проходження перевірки знизив рівень ризиків щодо проведення махінацій та крадіжок, тому періодичні тестування проводяться у звичному режимі.

У загальному за підсумками року недостачі знижено до мінімального рівня, а чистий економічний ефект склав понад 1,3 млн грн.


Comments


© TS POLYGRAPH INVESTIGATION, 2024

bottom of page